14.06.2024
Rekordowa frekwencja 21. Millennium Docs Against Gravity
Ponad 165 tysięcy osób wzięło udział w 21. MDAG. Rekordowa frekwencja w kinach, doskonały wynik części online. 21. edycja Millennium Docs Against Gravity, którego Bank Millennium jest mecenasem nieprzerwanie od 19 lat, zgromadziła ponad dwadzieścia tysięcy osób więcej niż w 2023 roku.
Siedem miast, kilkadziesiąt dodatkowych miejscowości w ramach Weekendu z festiwalem, ponad 150 filmów prezentowanych podczas festiwalu online. Nowe sekcje, spotkania z reżyserami i reżyserkami, debaty, niestandardowe wydarzenia towarzyszące, sekcja doświadczeń VR. To wszystko złożyło się na sukces 21. MDAG. Rekordowa okazała się frekwencja kinowa - na dużym ekranie najlepsze filmy dokumentalne z całego świata zobaczyło aż 93 884 osób. Festiwalowi udało się osiągnąć lepszy wynik niż w przedpandemicznym roku 2019.
- Z dumą obserwujemy, jak MDAG spektakularnie się rozwija. To największy dziś festiwal filmowy w Polsce, gromadzący najlepsze filmy dokumentalne z całego świata. Cieszymy się, że nasza współpraca potrwa kolejne trzy lata. Wspierając wydarzenie ułatwiamy dostęp do kultury i debaty społecznej w bardzo szerokim zakresie. Przez ostatnie lata kwestie zrównoważonego rozwoju, społecznej odpowiedzialności biznesu i środowiskowe stały się kluczowym elementem strategii biznesowej banku, który konsekwentnie realizuje swoje cele z obszaru ESG. Wierzymy, że na banku, jako instytucji zaufania publicznego, spoczywa szczególny rodzaj odpowiedzialności za budowanie świadomości w wielu kwestiach – nie tylko biznesowych czy ekonomicznych, ale też takich jak ekologia, ochrona środowiska i klimatu, zrównoważony rozwój, – mówi Iwona Jarzębska, dyrektorka Departamentu Public Relations Banku Millennium.
Artur Liebhart, dyrektor i założyciel festiwalu, przekazał ogromne podziękowania dla Banku Millennium, który wspiera konsekwentnie MDAG od 19 lat.
- W tym roku Bank Millennium zdecydował się przedłużyć na kolejne trzy lata naszą współpracę. Cieszymy się, że przyświecają nam te same wartości i wspólnie tworzymy przestrzeń do dyskusji, wymiany poglądów i bliższego poznania najważniejszych zjawisk, które zmieniają oblicze naszej rzeczywistości – mówi Artur Liebhart, dyrektor i założyciel festiwalu Millennium Docs Against Gravity.
Po raz piąty festiwal odbył się w formie hybrydowej, łącząc 10 dni części stacjonarnej w kinach (od 10 do 19 maja) z częścią online w dniach 21 maja - 3 czerwca. Część kinowa zgromadziła stacjonarnie 93 884 osób. Z kolei wynik oglądalności części online to 41 983 e-biletów. Zakładając, że większość osób nie ogląda filmów w pojedynkę, widzów online było jednak więcej. Festiwale na całym świecie stosują mnożnik 1,7. Ostatecznie więc w części online uczestniczyło łącznie 71 371 osób. Razem w 21. edycji festiwalu wzięło udział 165 255 widzów i widzek. Część online daje możliwość uczestnictwa w festiwalu także miłośnikom i miłośniczkom kina spoza miast festiwalowych oraz osobom z niepełnosprawnościami, dla których dotarcie do kina jest utrudnione.
Podczas 21. MDAG w Konkursie Głównym wręczono nie tylko Grand Prix – Nagrodę Banku Millennium, którą otrzymał film „Nie chcemy innej ziemi”. W miastach festiwalowych zostały przyznane lokalne nagrody dla konkursowej dwunastki: Grand Prix Dolnego Śląska we Wrocławiu, Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni, Nagroda Wolności ufundowana przez miasto Poznań, Nagroda Publiczności Województwa Śląskiego w Katowicach oraz Bydgoszcz Art.Doc Award.
Jak co roku, filmy cieszące się największym zainteresowaniem widowni, zostaną wprowadzone do kin przez Against Gravity. Pierwszym z nich będzie „W stronę słońca” Agnieszki Kokowskiej, który na dużym ekranie polska publiczność zobaczy już 19 lipca.
Znane są już też daty kolejnej, 22. edycji Millennium Docs Against Gravity - część kinowa odbędzie się w dniach 9-18 maja, za to część online potrwa od 20 maja do 2 czerwca 2025 roku.
Bank Millennium jest kulturalnie zaangażowany od ponad 30 lat. Równolegle do działalności biznesowej wspiera przedsięwzięcia kulturalne o zasięgu ogólnopolskim i lokalnym. Jest mecenasem kultury 360°, promuje sztukę w niemal wszystkich jej formach, m.in.: muzykę, malarstwo, rzeźbę, film, teatr, fotografię, literaturę i performance. Sięga po kulturę niszową i popularną, i jest z założenia partnerem długoterminowym.
Więcej o mecenacie banku na stronach:
https://www.bankmillennium.pl/o-banku/centrum-prasowe/mecenat-kulturylink otwiera się w nowym oknie
Więcej o festiwalu na: