Od 25.08 nie będzie możliwe logowanie do Millenetu z wersji przeglądarki, z której teraz korzystasz. Zaktualizuj przeglądarkę na swoim urządzeniu i korzystaj z bankowości internetowej wygodnie i bezpiecznie.
Zaktualizuj przeglądarkęRaporty bieżące
Nagroda Złote Berło
"Złote Berło" dla Teatru Polskiego Radia
30 listopada 2015 r. po raz siedemnasty wręczono jedną z najważniejszych polskich nagród w dziedzinie kultury – „Złote Berło”. Tegorocznym laureatem został Teatr Polskiego Radia.
Dowiedz się więcej -"Złote Berło" dla Jerzego Maksymiuka
Jerzy Maksymiuk - wybitny dyrygent, kompozytor, pianista i wielka osobowość polskiej sceny muzycznej, został laureatem tegorocznej nagrody „Złote Berło" przyznawanej przez Bank Millennium i Fundację Kultury Polskiej. Artysta otrzymał wyróżnienie za "całokształt działalności artystycznej, wybitne dokonania dyrygenckie, obejmujące spuściznę wielkich klasyków po kompozytorów współczesnych; za nieujarzmioną osobowość twórczą i unikalny dar komunikacji z audytorium, za przeciwstawianie się żywiołowi komercjalizacji kultury muzycznej". "Małe Berło" – nagrodę dla twórcy młodego pokolenia przyznawaną przez Laureata – otrzymał Maciej Koczur, niezwykle utalentowany 25-letni dyrygent, zdobywca wielu nagród na międzynarodowych konkursach. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 6 października 2014 roku w siedzibie Telewizji Polskiej w Warszawie.
Dowiedz się więcej -"Złote Berło" dla Danuty Szaflarskiej
Danuta Szaflarska – wybitna aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna została laureatką tegorocznej nagrody „Złote Berło" przyznawanej przez Bank Millennium i Fundację Kultury Polskiej. Artystka otrzymała wyróżnienie za „wieloletni, najwyższej próby kunszt aktorstwa scenicznego i ekranowego, stanowiący arkę przymierza miedzy pokoleniami i tradycjami tej sztuki, a teraźniejszym jej duchem i obliczem". "Małe Berło" – nagrodę dla twórcy młodego pokolenia przyznawaną przez Laureata – otrzymał Teatr Robotniczy im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu, gdzie w 1936 r. Danuta Szaflarska wystąpiła po raz pierwszy. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 25 listopada 2013 roku w Teatrze Narodowym w Warszawie.
Dowiedz się więcej -"Złote Berło" dla Jerzego Stuhra
Jerzy Stuhr – wybitny aktor teatralny i filmowy, pedagog i pisarz otrzymał nagrodę "Złotego Berła" przyznaną mu przez Bank Millennium i Fundację Kultury Polskiej. Laureat został doceniony za "działalność pedagogiczną, wspaniałe dzieła teatralne i filmowe, przejmujące i porywające kreacje aktorskie oraz refleksyjną i niebanalną memuarystykę". Decyzją Jerzego Stuhra, "Małe Berło" – nagrodę dla twórcy młodego pokolenia – otrzymał reżyser Marek Lechki, autor filmów "Moje miasto" i "Erratum". Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 12 listopada br. w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Wieczór uświetnił koncert, w którym wzięły udział gwiazdy polskiej wokalistyki jazzowej: Ewa Bem, Krystyna Prońko, Hanna Banaszak i Anna Serafińska. Relacja z wydarzenia i towarzyszącego mu koncertu została wyemitowana na antenie TVP2 tego samego wieczoru.
Dowiedz się więcej -"Złote Berło" dla Wiesława Myśliwskiego
Wybitny pisarz Wiesław Myśliwski został laureatem tegorocznej nagrody "Złote Berło" przyznawanej dorocznie przez Bank Millennium i Fundację Kultury Polskiej. Otrzymał ją za „pełną nowatorskich poszukiwań i epickiego rozmachu twórczość pisarską przedstawiającą przemiany oraz przewartościowania postaw Polaków". Podczas uroczystości, która odbyła się 28 listopada br. w Teatrze Dramatycznym w Warszawie fragmenty „Traktatu o łuskaniu fasoli" autorstwa W. Myśliwskiego czytał Olgierd Łukaszewicz, a w specjalnym koncercie wystąpili: „Kwartet Śląski", „Tangata Quintet" oraz Trio Eryka Kulma z gośćmi - Maciejem Sikałą i Piotrem Wojtasikiem. „Małe Berło", specjalną nagrodę przyznawaną przez Laureata, otrzymała Gminna Biblioteka Publiczna w Kijach w woj. świętokrzyskim. Reportaż z uroczystości wręczenia tegorocznej nagrody "Złotego Berła" oraz towarzyszącego mu koncertu został wyemitowany 4 grudnia br. na antenie TVP2.
Dowiedz się więcej -"Złote Berło" dla Józefa Wilkonia
Józef Wilkoń - grafik, malarz, rzeźbiarz i jeden z najbardziej znanych na świecie ilustratorów książek został laureatem nagrody "Złote Berło" w roku 2010. Artysta otrzymał nagrodę za "twórczość pełną subtelnej równowagi pomiędzy perfekcyjna techniką i prostotą humanistycznego przekazu". Laureatem "Małego Berła" dla twórcy młodego pokolenia podążającego droga mistrza, otrzymał grafik Mateusz Dąbrowski, asystent na warszawskiej ASP. Uroczystość wręczenia nagrody, która odbyła się 22 listopada br. w Teatrze Narodowym w Warszawie uświetniła wystawa rzeźb i grafik laureata, a w specjalnym koncercie "Muzyka wśród bestii" wystąpili: Tomasz Stańko, Joszko Broda, Joachim Mencel, Marcin Pospieszalski i Robert Usewicz.
Dowiedz się więcej -"Złote Berło" dla Krzysztofa Pendereckiego
Światowej sławy kompozytor Krzysztof Penderecki został laureatem nagrody "Złote Berło" przyznanej już po raz jedenasty przez Bank Millennium i Fundację Kultury Polskiej. Artystę wyróżniono za "całokształt twórczości kompozytorskiej, w której nowatorska ekspresja muzyczna posłużyła do wyrażenia uniwersalnych treści duchowych oraz wprowadzenie dawnej i nowej muzyki polskiej w główny nurt światowego życia muzycznego". Uroczystość wręczenia nagrody Krzysztofowi Pendereckiemu odbyła się 29 listopada 2009 r. w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Wieczór uświetnił Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego, który wykonał kompozycje laureata na chór a cappella. "Małe Berło" Krzysztof Pendercki przyznał Rafałowi Kwiatkowskiemu - wybitnemu wiolonczeliście młodego pokolenia.
Dowiedz się więcej -"Złote Berło" dla Marii Fołtyn
Doroczną nagrodę "Złote Berło", przyznawaną przez Bank Millennium i Fundację Kultury Polskiej wybitnym twórcom kultury polskiej, w 2007 roku otrzymała Maria Fołtyn. Jury pod przewodnictwem Beaty Tyszkiewicz przyznało ją Artystce za wybitne osiągnięcia artystyczne - wokalne, reżyserskie i pedagogiczne oraz wytrwałą promocję muzyki polskiej w świecie. Wręczenie "Złotego Berła" odbyło się 26 września 2007 roku w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. Pogram wieczoru wypełniło specjalnie przygotowane wystawienie "Śpiewnika domowego Pana Stanisława Moniuszki" w aranżacji Krzysztofa Herdzina z udziałem artystów operowych i gwiazd muzyki rozrywkowej. Relację z wydarzenia można było następnie zobaczyć na antenie TVP2. Co roku zgodnie z regulaminem nagrody Laureat nominuje do nagrody tzw. "Małego Berła" wybitnie uzdolnionego twórcę młodego pokolenia. Tegoroczna laureatka Maria Fołtyn wyróżniła utalentowanego tenora Rafała Bartmańskiego.
Dowiedz się więcej -"Złote Berło" dla Tadeusza Różewicza
Tadeusz Różewicz, poeta, dramaturg i prozaik otrzymał w roku 2006 „Złote Berło" - nagrodę Fundacji Kultury Polskiej i Banku Millennium. Kapituła nagrody w składzie: Beata Tyszkiewicz, Bogusław Kott, Agnieszka Duczmal, Aleksander Krawczuk, Wacław Sadkowski, Rafał Skąpski i Andrzej Strumiłło przyznała Tadeuszowi Różewiczowi wyróżnienie „za całokształt twórczości poetyckiej, dramatopisarskiej i prozatorskiej, cechująca się obezwładniającą wręcz prostotą wyrazu artystycznego i nieubłaganą dociekliwością moralistyczną oczyszczającą wrażliwość odbiorców ze wszystkiego, co ją przygłusza, stępia, rutynizuje". Wręczeniu „Złotego Berła" towarzyszyło widowisko poetyckie „Słowo poety" w reż. Kazimierza Kutza z udziałem: Janusza Gajosa, Olgierda Łukaszewicza, Daniela Olbrychskiego, Jerzego Radziwiłowicza i Zbigniewa Zamachowskiego. Tadeusz Różewicz, zgodnie z regulaminem nagrody, przyznał tzw. „Małe Berło" czyli nagrodę dla wybitnie uzdolnionego twórcy młodego pokolenia, Tadeuszowi Dąbrowskiemu (ur. 1979) - poecie, eseiście i krytykowi literackiemu, redaktorowi dwumiesięcznika literackiego „Topos".
Dowiedz się więcej -"Złote Berło" dla Janusza Gajosa
Janusz Gajos, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych, telewizyjnych i filmowych został laureatem nagrody „Złote Berło" w roku 2005. Nagrodę przyznaje Fundacja Kultury Polskiej i Bank Millennium. W uzasadnieniu werdyktu kapituła nagrody pod przewodnictwem Beaty Tyszkiewicz stwierdziła, iż przyznaje ją za wirtuozerskie kreacje teatralne i filmowe, pogłębiające prawdę o człowieku naszych czasów. Wręczenie nagród odbyło się 5 września 2005 roku w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie. W wieczorze wg scenariusza Andrzeja Poniedzielskiego, w którym przypomniano drogę aktorską Laureata, udział wzięli: Leszek Możdżer, Anna Serafińska, Włodzimierz Nahorny, Stanisław Tym i Kazimierz Kutz, który powiedział: "(...) Janusz to szczęściarz z komplikacjami. Jest przede wszystkim uparty i ta cecha charakteru pozwoliła mu zostać aktorem, chociaż robiono wszystko, żeby go do aktorstwa zniechęcić (...). Nagrodę towarzyszącą „Złotemu Berłu", o przyznaniu której decyduje Laureat, otrzymał wybitny aktor młodego pokolenia Piotr Adamczyk.
Dowiedz się więcej -- 1
- 2