Od 25.08 nie będzie możliwe logowanie do Millenetu z wersji przeglądarki, z której teraz korzystasz. Zaktualizuj przeglądarkę na swoim urządzeniu i korzystaj z bankowości internetowej wygodnie i bezpiecznie.
Zaktualizuj przeglądarkęPo raz ósmy Fundacja Banku Millennium we współpracy z Fundacją Verba zorganizowały warsztaty z zakresu edukacji finansowej, przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym. Między 19 maja a 1 lipca w ponad 60 placówkach przedszkolnych przeprowadzone zostały zajęcia ukierunkowane na zwiększenie wiedzy finansowej wśród najmłodszych.
W ostatnich latach sytuacja zawodowa, sposób organizacji pracy oraz kondycja finansowa milionów polskich gospodarstw domowych uległa znacznym przemianom, co u wielu małoletnich osób mogło spowodować wzrost odczuwanego niepokoju. Bardzo często negatywne emocje mogą wynikać z braku zrozumienia przyczyn i natury zachodzących zmian. W odpowiedzi na potrzebę zwiększania świadomości w obszarze gospodarowania finansami Fundacja Banku Millennium wraz z Fundacją Verba zorganizowały kolejną edycję Finansowego Elementarza - projektu, którego celem jest podniesienie poziomu znajomości zagadnień finansowych, zarządzania pieniędzmi i gospodarowania osobistym budżetem u dzieci w wieku przedszkolnym.
- Od wielu lat kwestia wiedzy finansowej mieszkańców Polski daje powody do niepokoju. Chociaż w porównaniu z raportem OECD z 2016 r., w którym Polska zajęła ostatnie miejsce rankingu świadomości finansowej, nasz kraj w ostatnim czasie odnotował postęp, nadal mamy sporo do nadrobienia. Ogólny poziom znajomości zagadnień finansowych w niewielkim stopniu przekracza bowiem średnią dla wszystkich badanych krajów. Problematycznymi kwestiami nieustannie są niski poziom osobistych oszczędności, brak umiejętności inwestowania, problemy ze zrównoważeniem domowego budżetu czy tendencja do ulegania chwilowym i kosztochłonnym modom. Wychodząc z założenia, że najlepszą metodą przeciwdziałania tym negatywnym zjawiskom jest edukacja już od najmłodszych lat, animatorzy Fundacji Verba i pracownicy Banku Millennium przeprowadzili szereg spotkań, w trakcie których przedszkolaki uczyły się o pieniądzach poprzez zabawę – mówi Paulina Wołosz-Sitarek, Członkini Zarządu Fundacji Banku Millennium.
Podczas trwającego ponad miesiąc projektu odwiedzono 64 placówki edukacyjne w 22 miastach Polski. Uczestnicy ponad 200 warsztatów edukacyjnych mieli okazję poznać kolejną edycję przygód Sebastiana - znanej z poprzednich edycji psiej maskotki, będącej głównym bohaterem materiałów edukacyjnych opracowanych przez pracowników Banku Millennium. W tym roku do programu warsztatów wprowadzono również pojęcia z zakresu bezpieczeństwa w sieci oraz nowych technologii w związku z rosnącą potrzebą edukacji najmłodszych w tym obszarze.
W 2020 roku powstała czwarta część podręcznika-książeczki i czwarty odcinek animowanego filmiku z Panem Sebastianem, które w przystępny sposób wyjaśniały najmłodszym podstawy świata finansów. Dzięki poznaniu przygód Pana Sebastiana dzieci mogły się dowiedzieć między innymi tego, że za lody można zapłacić nie tylko gotówką, a kartę płatniczą można mieć również w telefonie. Jak powiedział tytułowy bohater – „Teraz telefonu – i to nie są żarty możemy używać tak samo jak karty! Można w nim korzystać z całej bankowości – przelewać pieniądze, robić oszczędności”.
Tegoroczna opowieść pana Sebastiana zawierała podpowiedzi dotyczące bezpieczeństwa w sieci. By bezpiecznie bankować online powinniśmy się stosować do kilku zasad. Dla dzieci w wieku przedszkolnym najłatwiejsze do zrozumienia są cztery z nich:
- zabezpiecz hasłem dostęp do komputera, tabletu bądź telefonu (udostępniaj je tylko rodzicom),
- nie podawaj nikomu swoich danych osobowych (np. nazwiska, adresu) i nie udostępniaj w sieci swoich zdjęć,
- korzystaj z zaufanej sieci (unikaj łączenia się z publiczną siecią np. w kawiarni) wg reguł ustalonych z rodzicami,
- często sprawdzaj z rodzicem, czy komputer, tablet, telefon nie ma wirusów; rozmawiaj z rodzicami o tym, co danego dnia robiłeś w Internecie.
Książeczka „Pan Sebastian i nowe technologie” została przygotowana i jest wprowadzona do programu warsztatów prowadzonych w przedszkolach, a w wersji multimedialnej jest nadal udostępniana w kanale YouTube Fundacji.