Nagroda ustanowiona przez Fundację Kultury Polskiej i Bank Millennium przyznawana jest od roku 1999. Obejmuje najpełniej rozumianą twórczość intelektualną pojedynczego człowieka lub zbiorowości, grupy twórców, organizacji społecznej, instytucji artystycznej, ruchu kulturalnego czy naukowego. Pierwszym laureatem nagrody został Jerzy Giedroyć.
Kandydatury do nagrody zgłasza i przyznaje ją Kapituła w składzie: Beata Tyszkiewicz – Przewodnicząca, Bogusław Kott – Wiceprzewodniczący, Rafał Skąpski – Sekretarz oraz Członkowie: prof. Andrzej Strumiłło, Agnieszka Duczmal, prof. Wacław Sadkowski, prof. Aleksander Krawczuk.
W roku 2015 Kapituła postanowiła przyznać nagrodę „Złote Berło”, towarzyszącą jej nagrodę finansową w wysokości 110 tysięcy złotych oraz rzeźbę berła autorstwa prof. Krzysztof Nitscha TEATROWI POLSKIEGO RADIA.
Nagrodę przyznano za konsekwencję w prezentowaniu najwybitniejszych osiągnięć polskiego i międzynarodowego dramatopisarstwa; troskę o zachowanie piękna języka polskiego; twórczą i inspirującą obecność w życiu wielu pokoleń radiosłuchaczy; kształtowanie gustów i rozwijanie wyobraźni milionów Polaków.
Teatr Polskiego Radia jest pierwszą instytucją kultury, która otrzymała tę nagrodę. Niemal stu aktorów stawiło się na scenie, by odebrać statuetkę berła, która wędrowała z rąk do rąk, tak jak przystało na wspólnie zdobyte trofeum.