• BIK

    W Biurze Informacji Kredytowej (BIK) każdy korzystający z produktów kredytowych banków lub SKOK-ów, zgodnie z zapisami Ustawy o ochronie danych osobowych może otrzymać raz na pół roku raport o stanie swoich zobowiązań.

    Biuro Informacji Kredytowej S.A.
    ul. Zygmunta Modzelewskiego 77a
    02-679 Warszawa
    tel. 22 348 44 44
    adres e-mail: bok@bik.pl
    strona internetowa: http://www.bik.pl/


  • Deklaracje podatkowe

    Dokumenty, które Kredytobiorca jest zobowiązany wypełnić, podpisać i złożyć we właściwym Urzędzie Skarbowym (US) w przypadku, gdy zachodzi konieczność zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Dowodem złożenia deklaracji jest kopia deklaracji z pieczęcią US.

  • Kredyt

    Pieniądze, które udostępnia bank lub instytucja finansowa upoważniona do udzielania kredytów na rzecz Kredytobiorcy. Umowa Kredytu zawiera okres, w jakim Kredytobiorca powinien zwrócić pieniądze, a także określić cel na jaki zostaną wykorzystane.


  • Kredyt konsumpcyjny/pożyczka konsumpcyjna

    Kredyt bankowy udzielany na określone potrzeby osób, a jego spłata jest indywidualnie ustalana z bankiem. Zabezpieczenia kredytu stanowią najczęściej dochody kredytobiorcy lub poręczenia innych osób, a wysokość kredytu zależy od możliwości spłaty przez osobę zaciągającą kredyt.
    Kredyt/pożyczka konsumpcyjna może być przeznaczona na dowolny cel, np. opłacenie edukacji, zakup samochodu, mebli, sprzętu AGD, zorganizowanie uroczystości rodzinnych, wakacyjny wyjazd itp.

  • Kredytobiorca

    Osoba, która bierze kredyt. Określenie to odnosi się również do osób biorących pożyczkę.


  • Kredytodawca

    Instytucja, która udziela kredytu. Określenie to odnosi się również do instytucji udzielających pożyczek.


  • Oprocentowanie nominalne

    Oprocentowanie podawane w skali rocznej, naliczane od kwoty przyznanego kredytu.

  • Oprocentowanie rzeczywiste

    Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) uwzględnia wysokość odsetek, prowizji przygotowawczej i opłat obligatoryjnych przy spłacie kredytu konsumenckiego. Oprocentowanie rzeczywiste ma za zadanie zobrazować relację rzeczywistych kosztów kredytu do sumy udzielonego kredytu z uwzględnieniem wartości pieniądza w czasie.

  • Poręczyciel

    Osoba, odpowiadająca wraz z Kredytobiorcą za spłatę kredytu/pożyczki. Jeśli Kredytobiorca nie spłaca lub nie spłaci kredytu, Bank ma prawo żądać spłaty kredytu/pożyczki w pierwszej kolejności od Poręczyciela.

  • Pożyczka

    Pieniądze udostępniane Pożyczkobiorcy na dowolny cel. Pożyczkę może udzielić bank, instytucja finansowa albo osoby prywatne.

  • Stała stopa procentowa

    Roczna stopa oprocentowania, ustalana przy podpisaniu umowy kredytowej, która nie ulega zmianie w całym okresie kredytowania.

  • Umowa kredytowa

    Umowa o kredyt lub pożyczkę, w której zawarte są wszystkie warunki udzielenia kredytu/pożyczki. Ustawa o kredycie konsumenckim reguluje, jakie informacje powinny znaleźć się w umowie kredytowej, jest to m.in. wysokość kredytu, okres spłaty, zasady oprocentowania, wysokość miesięcznej raty, zabezpieczenia, prawa i obowiązki Kredytobiorcy.

  • Umowa o kredycie konsumenckim

    Umowa o kredyt lub pożyczkę, w której zawarte są wszystkie warunki udzielenia kredytu/pożyczki. Ustawa o kredycie konsumenckim reguluje, jakie informacje powinny znaleźć się w umowie kredytowej, jest to m.in. wysokość kredytu, okres spłaty, zasady oprocentowania, wysokość miesięcznej raty, zabezpieczenia, prawa i obowiązki Kredytobiorcy.

  • Zmienna stopa procentowa

    Roczna stopa oprocentowania, która może ulec zmianie w okresie spłaty kredytu/pożyczki. Zmienna stopa procentowa może być oparta o rynkowe oprocentowanie (np. WIBOR).

  • Zobowiązanie pieniężne

    Stałe obciążenia finansowe wobec osób lub instytucji, np. płacone alimenty, spłaty pożyczek i kredytów, spłaty rat za większe zakupy itp.