Od 25.08 nie będzie możliwe logowanie do Millenetu z wersji przeglądarki, z której teraz korzystasz. Zaktualizuj przeglądarkę na swoim urządzeniu i korzystaj z bankowości internetowej wygodnie i bezpiecznie.
Zaktualizuj przeglądarkęWskaźnik referencyjny to indeks stosowany w celach określonych w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1011 z dnia 8 czerwca 2016 r. Rozporządzenie to dotyczy indeksów stosowanych jako wskaźniki referencyjne w instrumentach finansowych i umowach finansowych lub do pomiaru wyników funduszy inwestycyjnych i zmieniające dyrektywy 2008/48/WE i 2014/17/UE oraz rozporządzenie (UE) nr 596/2014, Dz.U. L 171 z 29.06.2016 r., z późn. zm. zwanym dalej Rozporządzeniem BMR.
Cele te sprowadzają się do ustalenia wysokości kwoty do zapłaty z tytułu:
Natomiast indeks to wartość regularnie obliczana na podstawie metody lub wzoru oraz wykorzystywanych danych, które mają mierzyć określoną rzeczywistość ekonomiczną zmienną w czasie, a następnie publikowaną ogólnodostępnie.
Wskaźnikami referencyjnymi stosowanymi na polskim rynku są m.in. WIBOR, WIRON, EURIBOR, SOFR, SONIA, SARON, LIBOR.
Na podstawie wskaźników referencyjnych:
Od 2014 r. trwa ogólnoświatowa dyskusja nad reformą wskaźników referencyjnych. Efektem tej dyskusji są reformy wskaźników takich jak WIBOR, LIBOR i EURIBOR lub decyzje o ich stopniowej likwidacji i zastąpieniu ich nowymi wskaźnikami, opartymi na transakcjach prawie wolnymi od ryzyka tzw. risk-free rates, zwanymi Wskaźnikami RFR.
Ryzyko ogólne to:
Ryzyko zmiennej stopy procentowej
W przypadku kredytów o zmiennym oprocentowaniu, zmiana wartości wskaźnika referencyjnego może spowodować wzrost części odsetkowej raty kredytu. Spowoduje to wzrost całkowitego kosztu kredytu.
Ryzyko zmiany przez administratora metody opracowywania wskaźnika referencyjnego
Podmiot opracowujący dany wskaźnik referencyjny jest uprawniony do wprowadzenia zmiany w metodzie opracowywania wskaźnika referencyjnego, w trybie określonym w dokumentacji wskaźnika referencyjnego, publikowanej przez administratora na jego stronie internetowej. Dokonanie takiej zmiany przez administratora poprzedza proces konsultacji publicznych. W ramach tych konsultacji administrator określi zakres proponowanej zmiany oraz jej uzasadnienie. Uzasadnieniem dla dokonania zmiany w metodzie opracowywania wskaźnika referencyjnego dla administratora może być np. konieczność dostosowania metody opracowywania wskaźnika referencyjnego do wymogów Rozporządzenia BMR, wytycznych organu nadzoru lub rekomendacji jednostki nadzorczej.
Następstwem zmiany w metodzie opracowywania wskaźnika referencyjnego może być zmiana jego wartości. Podwyższenie wartości wskaźnika referencyjnego może spowodować wzrost części odsetkowej raty kredytu. Wynikiem tego będzie wzrost całkowitego kosztu kredytu.
Ryzyko trwałego lub czasowego zaprzestania opracowywania wskaźnika referencyjnego przez administratora
Podmiot opracowujący wskaźnik referencyjny ma prawo do zaprzestania opracowywania wskaźnika referencyjnego w trybie określonym w dokumentacji wskaźnika referencyjnego, publikowanej przez administratora na jego stronie internetowej, z zastrzeżeniem przewidzianych w tym zakresie uprawnień organów nadzoru wynikających z art. 21 oraz 23 Rozporządzenia BMR.
Administrator może podjąć decyzję o zaprzestaniu opracowywania wskaźnika referencyjnego, w szczególności z przyczyn biznesowych. Innym powodem może być uznanie przez administratora, że dane wykorzystywane do opracowywania wskaźnika referencyjnego nie są reprezentatywne dla rynku lub realiów gospodarczych, których pomiar jest celem tego wskaźnika referencyjnego.
Proces zaprzestania opracowywania wskaźnika referencyjnego poprzedza proces konsultacji publicznych, który trwa zazwyczaj kilka miesięcy. W ciągu tego czasu administrator określi datę, od której zamierza zaprzestać opracowywanie wskaźnika referencyjnego.
Dodatkowo metoda opracowywania wskaźnika referencyjnego zazwyczaj wskazuje, że istnieją okoliczności, w których w danym dniu administrator może nie być w stanie wyznaczyć wartości wskaźnika referencyjnego. Przykładem jest nieotrzymanie przez administratora wystarczającej ilości danych niezbędnych do wyznaczenia w danym dniu wartości wskaźnika referencyjnego.
Wskaźniki referencyjne są opracowywane przez administratorów. Administrator to niezależny od banku podmiot podlegający nadzorowi organu publicznego, który wydaje zezwolenie na pełnienie funkcji administratora i ocenia jakość metody opracowywania wskaźnika referencyjnego. Wskaźniki opracowywane w Polsce nadzoruje Komisja Nadzoru Finansowego.
Administrator gwarantuje, że dany wskaźnik referencyjny oddaje rzeczywistość ekonomiczną (rynkową) w sposób rzetelny i dokładny. Podobnie jak dane, na podstawie których dochodzi do obliczenia wskaźnika, są kompletne, rzetelne i wysokiej jakości.
Po kryzysie finansowym z lat 2008–2009 Komisja Europejska zaczęła prace nad nowym standardem wyliczania i stosowania wskaźników referencyjnych, aby zapewnić ich przejrzystość, wiarygodność oraz zwiększyć ochronę konsumentów. Zostało wydane Rozporządzenie BMR, które stosuje się od 1 stycznia 2018 roku.
Rozporządzenie BMR m.in. określa zasady, na jakich opracowuje się wskaźniki referencyjne oraz reguły nadzoru nad instytucjami, które wskaźniki te opracowują i udostępniają uczestnikom rynku finansowego, w tym bankom.
Rozporządzenie BMR wprowadziło dodatkowe obowiązki dla banków. Co najważniejsze, wszystkie wskaźniki referencyjne stosowane przez banki w umowach oraz instrumentach finansowych muszą być wskaźnikami wpisanymi do rejestru prowadzonego przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA). Wpisanie do tego rejestru następuje po przeprowadzeniu postępowania, którego zadaniem jest sprawdzenie, czy dany administrator spełnia wymogi Rozporządzenia BMR.
Każdy bank musi posiadać plan awaryjny na wypadek istotnej zmiany lub zaprzestania dalszego opracowywania wskaźników referencyjnych. Jest także zobowiązany do odpowiedniego odzwierciedlenia tego planu w umowach zawieranych z klientami.
Podobnie jak cały sektor bankowy, opracowaliśmy plan awaryjny. W zawieranych obecnie z klientami umowach znajdują się klauzule awaryjne odzwierciedlające ten plan. Jeśli Twoja umowa nie zawiera klauzuli awaryjnej, możesz podpisać bezpłatny aneks do umowy.
Rozporządzenie BMR uprawnia Komisję Europejską lub krajowy organ do wyznaczenia tzw. zamiennika dla znikającego wskaźnika.
Komisja Europejska lub krajowy organ może wyznaczyć zamiennik tylko pod pewnymi warunkami. Zostały one określone w Rozporządzeniu BMR i tylko w odniesieniu do konkretnego katalogu wskaźników referencyjnych. Jeśli Komisja lub krajowy organ wyznaczy zamienny wskaźnik referencyjny, będzie on z mocy prawa używany w umowach, w których nie ma klauzuli awaryjnej lub jest ona nieodpowiednia. W pozostałych przypadkach stosowane będą zapisy z umowy i zawartej w niej klauzuli awaryjnej.
W Polsce krajowym organem do wyznaczenia tzw. zamiennika dla znikającego wskaźnika jest Minister właściwy ds. instytucji finansowych. Może on, po wyczerpaniu procedury określonej w Ustawie o Nadzorze Makroostrożnościowym w stosunku do kluczowego wskaźnika referencyjnego, jakim jest WIBOR, w drodze rozporządzenia), określić:
WIBOR jest kluczowym wskaźnikiem referencyjnym stopy procentowej w rozumieniu Rozporządzenia BMR. WIBOR jest opracowywany i publikowany przez administratora – GPW Benchmark S.A., który posiada zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego na prowadzenie działalności jako administrator wskaźników referencyjnych stóp procentowych, w tym kluczowych wskaźników referencyjnych.
Szczegółowe informacje na temat:
znajdują się na stronie internetowej GPW Benchmark S.A.link otwiera się w nowym oknie
Wskaźnik referencyjny WIBOR stosowany jest w różnych produktach oferowanych przez bank jako składnik, na podstawie którego wyznaczane jest np. oprocentowanie rat kredytu inwestycyjnego oraz innych produktów.
WIRON jest wskaźnikiem w rozumieniu Rozporządzenia BMR, jest opracowywany i publikowany przez GPW Benchmark S.A. na podstawie zezwolenia udzielonego przez Komisję Nadzoru Finansowego.
Szczegółowe informacje na temat:
są dostępne na stronie internetowej GPW Benchmark S.A.link otwiera się w nowym oknie
WIRON jest wskaźnikiem stopy procentowej, która jest bliska stopie wolnej od ryzyka (RFR - risk free rate). Jest on opracowywany na podstawie rzeczywistych transakcji depozytowych zawartych pomiędzy instytucjami finansowymi oraz dużymi przedsiębiorstwami a podmiotami przekazującymi dane. Transakcje te są zawarte z terminem zaczynającym się w dniu ich zawarcia a kończącym w następnym dniu roboczym (O/N – overnight).
WIRON jest przeznaczony do stosowania jako wskaźnik referencyjny stóp procentowych w rozumieniu Rozporządzenia BMR. Zgodnie z założeniami Mapy Drogowej, planowane jest zastąpienie wskaźnika WIBOR przez wskaźnik WIRON, który będzie powszechnie stosowany w umowach finansowych oraz instrumentach finansowych.
W lipcu 2022 roku, Narodowa Grupa Robocza ds. reformy wskaźników referencyjnych stopy procentowej (NGR), powołana przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, rozpoczęła prace. Grupa ta składa się z:
Celem prac NGR jest przygotowanie tzw. „Mapy Drogowej” oraz harmonogramu działań służących sprawnemu oraz bezpiecznemu ułożeniu procesu zastąpienia wskaźnika referencyjnego WIBOR na WIRON.
Zgodnie z Mapą Drogową proces będzie rozłożony w czasie:
Mapa Drogowa nie stanowi źródła prawa powszechnie obowiązującego, a jedynie wskazuje punkty zwrotne dot. zastąpienia wskaźnika referencyjnego WIBOR przez WIRON, których uczestnicy rynku finansowego mogą spodziewać się w przyszłości.
Wskazane daty w Mapie Drogowej stanowią wyraz uzgodnień, do których wszyscy członkowie grupy NGR zmierzają w procesie zastąpienia wskaźnika referencyjnego WIBOR przez WIRON. Ze względu na wiele powiązanych elementów oraz poziom skomplikowania związany z zastąpieniem wskaźnika referencyjnego WIBOR, nie można jednak wykluczyć sytuacji, w której Mapa Drogowa się zmieni (w tym wskazane tam daty dostosowawcze).
Mapę Drogową znajdziesz tutajlink otwiera się w nowym oknie
Aktualne informacje dotyczące tego procesu znajdują się na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego tutajlink otwiera się w nowym oknie
Aktualnie nie oferujemy produktów opartych na wskaźniku referencyjnym WIRON.
W Banku Millennium prowadzimy intensywne prace nad dostosowaniem naszych systemów informatycznych, regulacji i dokumentów pozwalających na wprowadzenie wskaźnika WIRON w możliwie najszybszym terminie. O dacie rozpoczęcia udzielania poszczególnych produktów opartych na wskaźniku WIRON będziemy informować z wyprzedzeniem.
Zastąpienie wskaźnika WIBOR może nastąpić na podstawie:
Zgodnie z założeniami Mapy Drogowej, WIBOR nie będzie publikowany od początku 2025 roku.
Tak. WIBOR jest wskaźnikiem w pełni zgodnym z Rozporządzeniem BMR, co zostało potwierdzone w komunikacie Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 17 grudnia 2020 roku, w którym Komisja potwierdziła „proces wyznaczania wskaźnika referencyjnego WIBOR za zgodny z wymaganiami nałożonymi na podstawie przepisów prawa Unii Europejskiej.”
Pełną treść komunikatu znajdziesz tutajlink otwiera się w nowym oknie
WIBOR jest opracowywany przez GPW Benchmark S.A. – administratora, który uzyskał zezwolenie KNF na opracowywanie m.in. tego wskaźnika referencyjnego. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego opublikował komunikat, w którym potwierdził, że metoda opracowywania wskaźnika WIBOR spełnia warunki wymagane przez Rozporządzenie BMR. Zarzuty dotyczące rzekomej manipulacji wskaźnikiem WIBOR nie powinny być uzasadniane prowadzonymi obecnie pracami związanymi z reformą wskaźników referencyjnych, a w szczególności, że prowadzone prace przez NGR nie oznaczają podważania poprawności regulacyjnej WIBOR.
Pełną treść komunikatu znajdziesz tutajlink otwiera się w nowym oknie
Komitet Stabilności Finansowej tj. organ właściwy w zakresie nadzoru makroostrożnościowego w Polsce, którego członkami są:
opublikował komunikat, w którym wskazał, że nie ma żadnych podstaw prawnych oraz ekonomicznych do negowania prawidłowości wyznaczania WIBOR.
Pełną treść komunikatu znajdziesz tutajlink otwiera się w nowym oknie
Zaprzestanie publikowania wskaźnika WIBOR wynika z reformy wskaźników referencyjnych (patrz „Dlaczego powstała unijna regulacja dotycząca wskaźników referencyjnych").
Podstawowym źródłem informacji na temat zastąpienia WIBOR przez WIRON jest:
Wskaźniki RFR (w odróżnieniu od wskaźników typu forward-looking np. LIBOR, WIBOR - czyli takich, które były publikowane przed okresem, jakiego dotyczyły) są wskaźnikami typu backward-looking. Oznacza to, że są podawane po okresie którego dotyczą, gdyż składają się z historycznych danych dotyczących transakcji zawartych w danym okresie referencyjnym.
Wskaźniki RFR są stawkami overnight, obliczanymi codziennie na podstawie przekazywanych danych dotyczących zawartych transakcji. Aby możliwe było ich stosowanie terminowe, np. dla okresu 3 miesięcy, konieczne jest ich przekształcenie za pomocą odpowiedniej metody z szeregu wartości danego Wskaźnika RFR, z danego okresu referencyjnego.
Z tego względu opracowuje się Terminowe Wskaźniki RFR, tzw. „compounded rate’s”, które pozwalają za pomocą Wskaźników RFR wyznaczyć oprocentowanie dla dłuższych okresów odsetkowych.
Terminowe Wskaźniki RFR, takie jak np. „WIRON 1M Stopa Składana”, obliczane są na podstawie codziennych wartości podstawowego Wskaźnika RFR – tu wskaźnika WIRON. Administrator obliczający taki Terminowy Wskaźnik RFR bierze pod uwagę pewien okres publikowania Wskaźnika RFR, który odpowiada konkretnemu tenorowi (dla „WIRON 1M Stopa Składana” będzie to jeden miesiąc), a następnie wyznacza okres obserwacji takiego Wskaźnika RFR, z którego to okresu będzie brać wartości Wskaźnika RFR. Z szeregu wartości, poprzez zastosowanie odpowiedniej metody (dla „WIRON 1M Stopa Składana” jest to reguła procentu składanego), obliczana jest wartość Terminowego Wskaźnika RFR.
Okres obserwacji nie musi pokrywać się z okresem odsetkowym, dla którego wykorzystywany będzie Terminowy Wskaźnik RFR. Dzięki temu ostateczna wartość Terminowego Wskaźnika RFR będzie znana jeszcze przed zakończeniem okresu odsetkowego. Okres obserwacji wskaźnika podstawowego może zaczynać się np. na kilka dni przed rozpoczęciem okresu odsetkowego, dla którego będzie miał zastosowanie. Za sprawą tego, o taką samą liczbę dni wcześniej będzie znana wartość Terminowego Wskaźnika RFR „compounded rate”, który będzie miał zastosowanie dla tego okresu odsetkowego.
5 marca 2021 r. Financial Conduct Authority – FCA (brytyjski organ nadzoru finansowego) – ogłosił, że od 1 stycznia 2022 r. niektóre waluty i tenory wskaźnika referencyjnego LIBOR nie będą opracowywane i publikowane. Niektóre zaś przestaną być reprezentatywne, zgodnie z datami wskazanymi w tym komunikacie.
Komunikat FCA dot. zaprzestania publikacji wartości dla niektórych walut i tenorów LIBOR znajduje się tutajlink otwiera się w nowym oknie.
23 listopada 2022 r. Financial Conduct Authority – FCA (brytyjski organ nadzoru finansowego) – potwierdził, że LIBOR USD (ON/1Y) będą publikowane do końca czerwca 2023 r.
Jednocześnie FCA otworzył konsultacje publiczne, które trwały do 6 stycznia 2023 r. Dotyczyły one wskaźnika referencyjnego stopy procentowej LIBOR USD 3M oraz LIBOR USD 6M. W ramach konsultacji FCA rozważał oraz zaproponował, aby te wskaźniki referencyjne nadal były publikowane według zmienionej „syntetycznej” metodologii do 30 września 2024 r. Po tym czasie miałoby nastąpić zaprzestanie ich publikacji.
Daty zaprzestania publikacji wskaźnika LIBOR USD znajdziesz w poniżej:
LIBOR | TERMIN | Data zaprzestania publikacji |
---|---|---|
USD | 1W, 2M | 2021-12-31 |
USD | O/N, 1Y | 2022-06-30 |
USD | 1M, 3M, 6M | 2024-09-30 |
W dniu 3 kwietnia 2023 r. FCA ogłosił, że podjął decyzje, aby wymagać od Administratora, by ten kontynuował publikacje LIBOR USD 3M oraz LIBOR USD 6M po 30 czerwca 2023 r. przy wykorzystaniu „syntetycznej” metody. Jednocześnie FCA wskazał, że planowane zaprzestanie publikacji tych wskaźników ma nastąpić z końcem września 2024 r. Jednak ta data może jeszcze ulec zmianie.
Syntetyczna metoda opracowywania LIBOR USD 3M oraz LIBOR USD 6M oznacza, że Administrator będzie wyznaczać te wskaźniki w oparciu o wartość odpowiedniego wskaźnika referencyjnego CME Term SOFR oraz korektę spreadu obliczoną zgodnie z metodologią określoną przez ISDA. Szczegóły dotyczące LIBOR USD 3M oraz LIBOR USD 6M, w tym informacje o wartości tych wskaźników referencyjnych, można znaleźć na stronie internetowej Administratora.
Więcej informacji na temat LIBOR USD 3M oraz LIBOR USD 6M dotyczących procesu konsultacji oraz decyzji FCA można znaleźć na stronie internetowej FCA oraz administratora pod adresem:
Rejestr administratorów wskaźników referencyjnych i wskaźników referencyjnych z państw trzecich dopuszczalnych do stosowania zgodnie z Rozporządzeniem BMR jest prowadzony przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych:
Więcej informacji na temat wskaźników referencyjnych stosowanych w naszych umowach znajdziesz na stronach internetowych administratorów poniżej.
WIBORlink otwiera się w nowym oknie, WIBID
Nazwa oraz dane adresowe administratora WIBOR i WIBID
GPW Benchmark S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. Książęca 4, 00-498 Warszawa
Tel. 22 628 32 32, Email: kontakt@gpwbenchmark.pl
Szczegółowe informacje na temat:
dostępne są na stronie internetowej GPW Benchmark S.A.link otwiera się w nowym oknie
LIBOR USDlink otwiera się w nowym oknie
Nazwa oraz dane adresowe administratora LIBOR USD
IBA jest spółką akcyjną zarejestrowaną w Anglii pod numerem 08457573.
Siedziba IBA znajduje się w Milton Gate, 60 Chiswell Street, Londyn EC1Y 4SA, Wielka Brytania.
Dane kontaktowe znajdują się na stronie internetowej www.theice.com/contactlink otwiera się w nowym oknie
Tel. +44 (0)20 7429 7100, E-mail: IBA@theice.com
Szczegółowe informacje na temat:
dostępne są na stronie internetowej ICE Benchmark Administration Limitedlink otwiera się w nowym oknie.
EURIBORlink otwiera się w nowym oknie
Nazwa oraz dane adresowe administratora EURIBOR
European Money Markets Institute, Avenue des Arts, 56, Bruksela, Belgia
Tel.: +32 (0) 2 431 52 08, Email: info@emmi-benchmarks.eu
Szczegółowe informacje na temat:
dostępne są na stronie internetowej The European Money Markets Institutelink otwiera się w nowym oknie.
SOFR, Average SOFR
Nazwa oraz dane adresowe administratora SOFR
Federal Reserve Bank of New York jest amerykańskim bankiem Systemu Rezerwy Federalnej.
Siedziba Fed znajduje się w Nowym Jorku, przy 33 Liberty Street, NY 10045
Dane kontaktowe znajdują się na stronie internetowej www.newyorkfed.org/contactslink otwiera się w nowym oknie
Szczegółowe informacje na temat:
dostępne są na stronie internetowej Banku Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku (FED)link otwiera się w nowym oknie.
SONIA
Nazwa oraz dane adresowe administratora SONIA
Bank of England, Threadneedle Street, Londyn, EC2R 8AH
Tel.: +44(0)20 3461 4444
Dane kontaktowe znajdują się na stronie internetowej www.bankofengland.co.uk/contactlink otwiera się w nowym oknie
Szczegółowe informacje na temat:
dostępne są na stronie internetowej Banku Angliilink otwiera się w nowym oknie.